• Diğerleri

Talimat değişikliğine yapılan itiraz reddedildi

Beşiktaş'ın Tahkim Kurulu'na itiraz ettiği Etik Kurulu Talimatı'nın 12. maddesinde nedir? İşte detaylar...
5 Mart 2020 21:30- Son Güncelleme - 5 Mart 2020 21:30
Talimat değişikliğine yapılan itiraz reddedildi

Süper Lig ekibi Beşiktaş, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Etik Kurulu Talimatı'nın 12. maddesinde yapılan değişikliğe itiraz etmişti. Tahkim Kurulu bugün yaptığı açıklamda Beşiktaş'ın yaptığı itirazı oyçokluğu ile reddedildiğini açıkladı.

Tahkim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin TFF Yönetim Kurulu'nun 20.02.2020 tarih ve 25 sayılı toplantısında aldığı; Etik Kurulu Talimatı'nın 12. maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin kararına itirazı incelendi. Yapılan müzakere neticesinde; TFF Yönetim Kurulu kararında usule, esasa ve talimatlara aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından; Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin itirazının reddine, oyçokluğu ile karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Talimat değişikliği neyi kapsıyor?

TFF 21 Şubat 2020 tarihinde; TFF Yönetim Kurulu, Etik Kurulu Talimatı'nın 12. maddesinde değişiklik yapmıştı.

TFF'den yapılan açıklamaya göre; yapılan talimat değişikliği ile birlikte, futbol camiasındaki tüm gerçek ve tüzel kişilere basın ile yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla etik davranış ilkelerine aykırı beyan ve açıklamalarda bulunmama yükümlülüğü getirildi.

Etik Kurulu Talimatı'nın "tahrik edici davranış ve etik ilkelerine aykırı açıklamalardan kaçınma" başlığındaki 12. maddesi, değişikliğin ardından şu şekilde oldu:

Futbol camiasındaki tüm gerçek ve tüzel kişiler;

a) Heyecanlı, kontrol dışı, ön yargılı ve suçlayıcı,

b) Kulüpler arasında çatışmaya yol açacak, dostane duyguları zaafa uğratacak,

c) Taraftarların ve izleyicilerin –çirkin ve kötü tezahürat da dahil olmak üzere- olumsuz tüm davranışlarını özendirecek, tahrik ve teşvik edecek beyan ve davranışlar ile,

d) Basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla etik davranış ilkelerine aykırı beyan ve açıklamalardan bulunmaktan, kaçınmak zorundadır.

Crystal Palace - Everton (0-0) - Maç Özeti - Premier League 2018/19