Üçüncü maçta final oynandığını iyice hissettim sıra dördüncü maçta

9 Haziran 2018 22:36- Son Güncelleme - 10 Haziran 2018 01:43
Google news abonelik

BURSA’DA HİÇBİR ŞEY KOLAY OLMADI

BASKETBOL AŞIĞI OLARAK İLK KEZ FİNAL MAÇI İZLEDİM

TOFAŞ   91/88  FENERBAHÇE DOĞUŞ  1-2

Sona yaklaşırken “yollukları hazırlayıp, umutları, sevileri, yaşamayı umut ettiğimiz heyecanları sırt çantasına doldurup Bursa yollarına düştük.” Pırıl pırıl bir salon ve finalist TOFAŞ’a yakışan organizasyonla süslenen salon maça hazır.” Tribünler dolu, ne ev sahibinden, ne de Fenerbahçe taraftarından aleni küfür duymadım. (Bu salonda ilk kez Türkiye’nin en büyük liginin finali oynanıyor. Çok keyifli bir salon. Yapanların eline sağlık.)

Fenerbahçe’de Vesely, TOFAŞ’da Morgan yok. 0-2 den özellikle de. Fenerbahçe gibi Avrupa’nın en iyi takımlarından birinin karşısında galibiyet almak kolay değil. Derin kadro ve rotasyon avantajı yine kanarya’da. İlk çeyrekte, Morgan’ın yokluğunda harika ilk yarı çıkaran Kadji 13 sayı ile oynadı. Henry 6, Owens 6, Crocker 13 ve takımı kazansın diye kendini paralayan Mejia 10 sayı ile mücadele ederken, Orhun Ene’nin en büyük şanssızlığı kenardan gelen M.Yaşar’dan sadece 4 sayı destek alabildi. Başka kenardan tık yok!

Fenerbahçe ise ilk yarıda kenardan 22 sayı destek alarak Obradovic’in elini kuvvetlendirdi. Böylesine önemli final maçında ; Vesely’i arayacak mı? ona maç sonu karar vereceğiz!  İlk çeyrek 26/26 geçilirken,  devre 52/49 TOFAŞ’ın lehine bitti. Üçüncü çeyrekte TOFAŞ’ta yorgunluk belirtileri olmasına rağmen tüm güçleri ile mücadele etmeye devam ettiler. Sadece yorgunluk değil, sınırlı kadro ve rotasyon sıkıntısı Orhun Ene’nin arayışları skordan kapmamak için direnme günlüğüne en önemli anlar olarak geçti.

Kendi mahallesinde maç kazanmak için seyircisi ile oluşan atmosferden galibiyet çıkarma gayretinde olan TOFAŞ inanılmaz mücadele ediyor. Bir ara Henry herkesi çalımlayarak vurduğu smaç harikaydı. Güzel olmayan ise smaca girerken takımın en uzunu, savunma yapmak Henry’e en azından blok yapmak için kılını kıpırdatmayan Thompson’a Obradovic nasıl katlanıyor? Anlayamıyorum!Fenerbahçe cephesinde ise oynamak ve sayı atmak için yanan Dıxon üçüncü çeyrekte takımı adına en iyi hucüm eden oyuncuydu. 68/67 yine TOFAŞ’ın üstünlüğü ile geçildi. Son çeyrekte dananın kuyruğu kopacak.

Dördüncü çeyrek, Fenerbahçe tam saha baskı ile başladı TOFAŞ’a bol bol top kaybettirdi.  Dıxon harikalar yaratıyor. Sloukas kenarda ama Dıxon takımın yönetirken, top kapıyor, sayı atıyor ve hatta Thompson’a boyalı alanda mis gibi paslar atıyor! TOFAŞ farkı açtırmamak için öyle direniyor ki, her bir oyuncu inanılmaz yıprandı ve yoruldu. Son 2.15 dakikaya 82/86 Fenerbahçe lehine girildi. Son dakikalar inanılmaz bir tempo ve heyecanla geçti. Son 1.33 dakika var ve skor 84/86 ev sahibi TOFAŞ geride. Dıxon müsait şutu kaçırdı, ardından Crocker’e faul yaptı 86/86 1.08 dakika var. Henry üst üste iki faul kazandı, attıkları ile  88/88  inanın nefesler tutuldu. 14 saniye var. Son üç saniye kala top iyi çevrildi ve  Mejia attığı üçlük ile skoru 91/88’e taşıdı. Fenerbahçe Obradovic ile şapkadan tavşan çıkacak mı merakla bekliyoruz. Son atış dağlara taşlara ve TOFAŞ ezilerek yenildiği iki maçın ardından ilk galibiyetini aldı.  Mejia 23, Kadji 21, Owens 11, Crocker 20, Henry 12 ve M.Yaşar 4 sayı attı. Orhun Ene kenardan sayı desteği almadan adeta yorgunluktan turşusu çıkan oyuncularla final serisinin ilk galibiyetini aldı  (91/88) Fenerbahçe’de Wanamaker’20, Dıxon’un 16 sayısı galibiyete yetmedi. Vesely sizce böyle milimetrik sayılarla kazanılan maçta; bu takıma gerekli miydi?  NETİCE : ALİ KOÇ BAŞKANIN FENERBAHÇE’Sİ 2, ALİ KOÇ BAŞKAN’IN TOFAŞ’I 1 üçüncü maça yelken açıyoruz, sonunda kazanan Türk Basketbolu olsun.