• Diğerleri

Yusuf Yazıcı Trabzonspor'u kurtaramadı!

Finansal Fair Play Anlaşması'na uyamadığı gerekçesiyle UEFA tarafından Avrupa'dan 1 yıl men edilen Trabzonspor'da Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuru hazırlıkları sürüyor.
7 Haziran 2020 14:21- Son Güncelleme - 7 Haziran 2020 14:21
Google news abonelik

AJANSSPOR-ÖZEL

Sermaye artırımı, vergi yapılandırması ve eski başkan Muharrem Usta'nın alacaklarına dair muhasebelendirme işlemleri konusunda UEFA ile yaşanan ihtilaftan kaynaklanan cezada bir etken daha olduğu öğrenildi.

Trabzonspor'un geçen sezon transferden elde ettiği gelirleri geçmişe dönük harcamalar için kaynak göstermesinin da kabul olmadığı öğrenildi.

2016'dan bu yana olan süreçteki bütçe aşımları nedeniyle kulübe ceza veren UEFA, 2019 yaz transferinden gelirlerin geçmişe dönük borçlar için kullanılmasını reddetti.

17.5 milyon Euro

17.5 milyon Euro

Bu gelirlerin en önemlisi de Yusuf Yazıcı'nın bonservis geliri oldu. Bordo mavililer, yıldız oyuncusunu 16.5 milyon Euro ve bonus (25 maç oynaması halinde 1 milyon Euro daha ki Yazcı bu sayıda maça çıktı) karşılığında geçen Fransa'nın Lille Kulübü'ne satmıştı.

Anlaşma gereği bir sonraki satıştan da yüzde 20 pay alınacak.

İşte Trabzonspor yönetiminin 2016'dan bu yana gelen mali sıkıntıların ortadan kalkması adına Yusuf Yazcı gelirini de kullanmak istemesi kabul görmedi.

UEFA bu gelirin geleceğe ait olduğunu belirterek, geçmişe yönelik anlaşma koşulları için kullanılamayacağını belirtti.

CAS'a başvuru yapacak

CAS'a başvuru yapacak

Trabzonspor, önümüzdeki hafta içinde CAS'a başvurusunu yapacak. Bordo mavililer, eski başkan Muharrem Usta ile de görüşerek alacaklarına dair çözüm arıyor. Kulüp, aynı şekilde vergi yapılandırmasında Maliye Bakanlığı'ndan devlet garantisi olduğuna dair bir belgeyi de savunmasında kullanacak.

Bordo mavililer şampiyon olup şayet Avrupa'ya gidemezse en az 30 milyon Euro'luk garanti Şampiyonlar Ligi gelirinden olacak. Trabzonspor, Avrupa'ya gidemezse lig sıralamasında bir arkasındaki takım, onun elde ettiği hakkı kullanacak.

Yasal uyarı: Bu haber Ajansspor.com tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Ayakkabısız atılan gole inanamayacaksınız